Безкоштовно по Україні
Дніпро Вибрати місто
Ваше місто Дніпро?

619

Креатинін в добовій сечі (Creatinine Urine Test)

Синоніми: 1-метилглікоціамідин, продукт перетворення креатинфосфату, Creatinine (Creat; Cre), 24-Hour Urine, Urine creatinine
Строк: 1 робочиӣ день
Вартість: 105 грн

Показання для призначення:

 • Оцінка функціонального стану нирок.
 • Динамічне спостереження за пацієнтами із патологією нирок.
 • За наявності у пацієнта гострих або хронічних захворювань, які часто супроводжуються ураженням нирок (при артеріальній гіпертензії, цукровому діабеті, системному червоному вовчаку, васкуліті).
 • При дослідженні рівня гормонів та інших біологічних речовин у сечі.

Формат результату аналізу

Результат дослідження надається в кількісному форматі.

Метод дослідження / технологія

Колориметрия (реакція Яффе без депротеінізації) / біохімічний аналізатор AU5810 (Beckman Coulte, США)

Детальний опис

Клінічне значення, діагностична особливість:

Креатинін – кінцевий продукт розпаду креатину та креатинфосфату переважно у м'язовій тканині. Креатин та креатинфосфат беруть участь у біохімічних процесах взаємного перетворення з виділенням енергії, необхідної для скорочення м'язових волокон. Весь креатинін виділяється нирками із відносно постійною швидкістю.

З сечі назад у кров він практично не всмоктується, тому його рівень сечі дозволяє оцінити здатність нирок до фільтрації. Концентрація креатиніну в сечі в кілька десятків і сотень разів вища, ніж у крові.

Добове виділення креатиніну із сечею відносно постійне і пропорційне до його добового утворення . Кількість креатиніну, що утворився, залежить від м'язової маси, статі і віку людини, тому воно більше у чоловіків, ніж у жінок і дітей.

За допомогою одночасного визначення концентрації креатиніну в крові та добової сечі розраховується кліренс креатиніну – швидкість очищення крові від цієї речовини за одиницю часу. Це характеризує швидкість клубочкової фільтрації у нирках. У нормі зі збільшенням вмісту креатиніну у крові посилюється та її фільтрація в нирках. Порушення функції нирок перешкоджають виділенню креатиніну із сечею.

При визначенні рівня креатиніну тільки в крові діагностично значущі зміни будуть виявлені лише при загибелі більше половини нефронів нирок, а додатковий аналіз на добовий креатинін сечі дозволить виявити патологію на ранніх термінах.

Аналіз на креатинін крові та сечі входить до більшості панелей дослідження ниркової функції та призначається спільно з визначенням інших біохімічних компонентів сечі.

Так як добове виділення креатиніну є відносно стабільним показником, цей тест може використовуватися для визначення правильно виконаного збору добової сечі в інших діагностичних цілях. Також при діагностиці різних захворювань нирок одночасно застосовуються тести на креатинін та білок сечі або на креатинін та альбумін.

Інтерпретація результатів:

Результати лабораторних досліджень не являються діагнозом. Інформацію з цього розділу не можна використовувати для самодіагностики і самолікування. Діагноз встановлює лікар, використовуючи як результати цього аналізу, так й інформацію з інших джерел (клінічна картина, історія хвороби, інші додаткові обстеження).

Одиниці виміру: Креатинін в сечі, концентрація - мкмоль/л (мікромоль на літр) Креатинін, добова екскреція - ммоль/добу (мілімоль на добу) ммоль/добу – одиниці виміру креатиніну в об’ємі сечі, зібраної за добу (добовий діурез).

Розрахунок проводиться математично з переведенням значень приладу мкмоль/л в ммоль/л та з урахуванням добового об’єма сечі. Межі визначення: 88 - 707200 мкмоль/л.

Результат дослідження надається в кількісному форматі.

Результати дослідження надаються у вигляді двох показників:

 1. Креатинін в сечі (концентрація);
 2. Креатинін, добова екскреція (розрахунок шляхом помноження концентрації на вказаний об’єм (діурез) сечі, що зібрана протягом 24 годин, в літрах).

Креатинін в сечі (концентрація) – референсні значення не надаються.

Клінічна інтерпретація проводиться за рівнем добової екскреції сечовини.

Референсні значення добової екскреції Креатиніну (ммоль/добу): до 2 місяців 0.3-0.7 (чоловіки); до 3 місяців 0.3-0.9 (жінки); 2-4 місяці 0.5-1.2 (чоловіки); 3-5 місяці 0.5-1.2 (жінки);4-6 місяці 0.6-1.4 (чоловіки); 5-8 місяці 0.6-1.5 (жінки); 6-9 місяців 0.7-1.7 (чоловіки); 8-10 місяців 0.7-1.7 (жінки); 9-12 місяців 0.8-1.9 (чоловіки); 10-15 місяців 0.8-1.8 (жінки); 12-18 місяців 0.9-2.3 (чоловіки); 15-21 місяців 0.9-2.3 (жінки); 18-27 місяців 1.0-2.5 (чоловіки); 21-30 місяців 1.0-2.6 (жінки); 27 місяців 3 роки – 1.1-2.9 (чоловіки); 30 місяців-3 роки 1.1-2.8 (жінки); 4 роки 1.2-3.2 (чоловіки), 1.2-2.9 (жінки); 5 років 1.4-3.6 (чоловіки), 1.3-3.6 (жінки); 6 років 1.5-4.0 (чоловіки), 1.5-4.0 (жінки); 7 років 1.7-4.5 (чоловіки), 1.7-4.5 (жінки); 8 років 2.0-5.0 (чоловіки), 2.0-4.9 (жінки); 9 років 2.2-5.5 (чоловіки), 2,2-5,5 (жінки); 10 років 2.4-6.1 (чоловіки), 2,5-6,2 (жінки); 11 років 2.7- 6.8 (чоловіки), 2.7- 6.9 (жінки); 12 років 3.0-10.4 (чоловіки), 3.1-10.7 (жінки); 13 років 3.5-11.9 (чоловіки), 3.5-12.0 (жінки); 14 років 3.7-12.8 (чоловіки), 3.9-13.3 (жінки); старше 14 років 7.1-17.7 (чоловіки); 5.3-15.9 (жінки).

У випадках, коли концентрація креатиніну в пробі виявлена нижче/вище межі виявлення - точний розрахунок добової екскреції неможливий.

Підвищення рівня:

 • Акромегалія та гігантизм (підвищена продукція гормону росту).
 • Цукровий діабет.
 • Гіпотиреоз.
 • Надмірне вживання тварин тваринних білків.
 • Фізичне навантаження.
 • Гострі інфекції.
 • Синдром тривалого стискання тканин (краш-синдром).
 • Опіки.

Зниження рівня:

 • Прогресуюче захворювання нирок.
 • Амілоїдоз нирок.
 • Гіпертиреоз.
 • Анемія.
 • М'язова дистрофія.
 • Поліміозит, нейрогенна атрофія.
 • Запальні захворювання м'язів (міозити).
 • Стеноз ниркової артерії.
 • Лейкемія.
 • Променева хвороба.
 • Вегетаріанське харчування.
 • Зворотна реабсорбція креатиніну із сечі в кров можлива при різко зниженому діурезі (обсязі сечі, що виділяється). Це відбувається при тяжкій застійній серцевій недостатності, неконтрольованому цукровому діабеті або гострій нирковій недостатності.

Інтерферуючі фактори:

*При неправильному збиранні та зберіганні матеріалу може бути отриманий спотворений результат.

Після фізичних навантажень та при вагітності збільшується кліренс креатиніну та його концентрація у сечі зростає.

Надмірне вживання м'ясних продуктів збільшує кількість креатиніну в крові та сечі.

Лікарські препарати, які підвищують рівень креатиніну в сечі: аскорбінова кислота, кортикостероїди, метилдопа, метотрексат, нандролон, нітрофурантоїн, нітрофуразон, оксиметолон, преднізолон, флуоксиместерон, цефазолін, цефалотин, цефокситин.

Лікарські препарати, які знижують вміст креатиніну в сечі: анаболічні стероїди, каптоприл, квінаприл, кетопрофен, тіазидні діуретики.*

Літературні джерела:

 • Fischbach F.T., Dunning M.B. A Manual of Laboratory and Diagnostic Tests, 8th Ed. Lippincott Williams & Wilkins, 2008: 1344 p.

Основним показником функції нирок є рівень креатиніну в крові. М'язова тканина потребує регулярного енергетичного обміну, в якому беруть участь біохімічні сполуки. Один із таких компонентів, це карбонова кислота, що містить азот. Це креатин, що утворюється в печінці, а потім з кровотоком потрапляє до м'язів. Там відбувається його розпад на метаболіти, одним із яких є креатинін. З організму продукт розпаду виводиться через нирки, тому й досліджується як зразок добова сеча. На креатинін вартість аналізу встановлена низька, щоб кожен міг пройти лабораторно-діагностичне обстеження діяльності нирок. Процес виведення креатиніну може порушуватись не лише при деяких захворюваннях. На зміну його рівня впливають також різні фізіологічні та патологічні фактори.

 • Регулярне вживання м'ясних страв у великій кількості.
 • Систематичні фізичні навантаження, притаманні людям, які професійно займаються силовими видами спорту, наприклад бодибілдингом та підйомом штанги.
 • Вживання певних лікарських засобів, таких як антибіотики, протизапальні медикаменти.
 • Надмірна м'язова маса.
 • Наявність тяжких травм.

Варто креатинін здати аналіз тим, хто тривалий час займається голодуванням. Коли організм не отримує потрібну норму поживних речовин та амінокислот, він компенсує нестачу з м'язової тканини. М'язові волокна починають інтенсивніше руйнуватися, і відповідно підвищується рівень креатиніну.

Ціна аналізу на креатинін та показання для його проведення

Значення змісту креатиніну відрізняється залежно від статі та віку людини. Це враховує лікар, який інтерпретуватиме результати. Призначається тест, щоб оцінити функцію фільтрації нирок, яка може бути порушена через ряд захворювань.

 • Аналіз на креатинін ціна прийнятна, необхідний при підозрі на ниркову недостатність.
 • Сечокам'яна хвороба, пієлонефрит, полікістоз.
 • Патологічні процеси в ендокринній системі.
 • Недуги, пов'язані із серцево-судинною системою.
 • Гострі запальні процеси.
 • Розриви та атрофія м'язів.
 • Сильні опіки.
 • Сепсис.
 • Цукровий діабет.

Необхідно зробити аналіз на креатинін в Дніпрі тим, кому нещодавно було проведено операцію, у період вагітності, при необґрунтованому зниженні м'язової маси. Збільшена фільтрація може спостерігатись при анемії, підвищеному метаболізмі, отруєнні, інфекції. На зниження швидкості фільтрації здатні вплинути порушення метаболічних процесів, параліч, атрофія м'язів, дефіцит в раціоні білкової їжі.

Де і як можна здати аналіз сечі на креатинін в Дніпрі?

Обстеження біологічного матеріалу ґрунтується на вирахуванні сумарного білка. Тому сеча має збиратися за добовий період. Матеріал збирається у пластиковий контейнер. Для маленьких дітей можна використовувати спеціальний сечоприймач. На етикетці із зовнішнього боку контейнера необхідно вказати свої дані. Протягом дня потрібно мочитися в чашу або сечоприймач, та виливати порцію в контейнер.

У період збирання рекомендується пити багато чистої води. Напередодні утриматися від вживання алкоголю, жирної, гострої та смаженої їжі, виключити продукти, які здатні вплинути на колір та склад сечі. Обмежити фізичні навантаження, уникати психологічного напруження. Якщо доводиться приймати сечогінні препарати, за два дні до аналізів припинити їх приймання. Приносити матеріал для обстеження можна до діагностичного центру CentroLab, де доступна вартість аналізу на креатинін, працюють досвідчені, висококваліфіковані спеціалісти, є сучасні лабораторії. Аналіз проводиться протягом доби, після чого можна буде забрати готовий результат.

Виникли питання?

Задайте їх нам:
×