Глікопротеїн, що виробляється печінкою і відноситься до білків гострої фази запалення. Аналіз дозволяє діагностувати запальні захворювання, диференціювати бактеріальну та вірусну інфекцію, контролювати ефективність антибактеріальної, протизапальної терапії.
Сироватка крові.
Результат дослідження надається в кількісному форматі.
Імунотурбодиметрія / біохімічний аналізатор AU5810 (Beckman Coulte, США).
Показання для призначення:
Клінічне значення, діагностичні особливості
СРБ (С-реактивний білок) – глікопротеїн, що виробляється печінкою і відноситься до білків гострої фази запалення. Під дією протизапальних лейкоцитарних цитокінів (інтерлейкіну-1, фактору некрозу пухлин - альфа і особливо інтерлейкіну-6) його синтез збільшується вже через 6 годин, а концентрація в крові зростає в 10-100 разів протягом 24-48 годин після початку запалення. Отримав свою назву через здатність вступати в реакцію преципітації з С-полісахаридами пневмококів (важливий елемент раннього захисту від інфекції). СРБ стимулює реакції вродженого імунітету, зокрема фагоцитоз, бере участь у взаємодії Т- і В-лімфоцитів, активує систему комплементу за класичним типом в результаті чого відбувається ефективна опсонізація, фагоцитоз та лізис патогенів, видалення пошкоджених клітин.
Рівень СРБ корелює зі стадією та тяжкістю захворювання та використовується як лабораторний маркер для оцінки вираженості запальних процесів, спостереження за їх динамікою, для диференціальної діагностики бактеріальних та вірусних інфекцій, вибору адекватного лікування та контролю його ефективності. Концентрація С-реактивного білка в сироватці зростає швидко і значно (в 20-100 разів) при захворюваннях, пов'язаних із пошкодженням тканин, запаленням, інфекцією або розвитком злоякісного процесу. За успішного одужання його рівень швидко знижується.
Бактеріальні інфекції супроводжуються підвищенням рівня С-реактивного білка у сироватці більш ніж у 15 разів. При тяжких генералізованих інфекціях, опіках, сепсисі рівень С-реактивного білка може досягати дуже високого значення, що перевищує норму в 60 разів і більше.
Значне підвищення вмісту СРБ відзначається при захворюваннях, що супроводжуються ушкодженням тканин, наприклад, при інфаркті міокарда та гострому панкреатиті. Після хірургічних втручань рівень С-реактивного білка у сироватці підвищується у ранньому післяопераційному періоді, але швидко знижується за відсутності інфекційних ускладнень. Підвищення рівня С-реактивного білка використовують як індикатор запальних процесів з метою оцінки перебігу ревматоїдного артриту та хвороби Крона.
Дослідження СРБ у сироватці крові застосовують з метою виявлення запалення, оцінки гостроти та тяжкості хвороби, контролю лікування різних запальних захворювань. За діагностичною значимістю СРБ перевершує ШОЕ, оскільки рівень СРБ зростає і знижується швидше і є більш специфічним з меншим впливом факторів, які можуть викривити результати.
Відносно нова сфера застосування цього показника – оцінка ризику розвитку атеросклерозу та пов'язаних з ним ускладнень. Сучасні високочутливі методи визначення СРБ (чутливість < 0,5 мг/л) можуть вловлювати зміну СРБ не тільки в умовах гострого, але також і хронічного, низького ступеня вираженості, ендогенного запалення. Окремо визначення СРБ не дозволяє встановити діагноз та характер захворювання, але з високою чутливістю дає можливість визначити факт активного запалення чи пошкодження тканини.
Результати аналізу мають інтерпретуватися з урахуванням показників інших лабораторних тестів, клінічної картини хвороби та висновків інструментальних досліджень. Інтерпретація результатів
Результати лабораторних досліджень не являються діагнозом. Інформацію з цього розділу не можна використовувати для самодіагностики і самолікування. Діагноз встановлює лікар, використовуючи як результати цього аналізу, так й інформацію з інших джерел (клінічна картина, історія хвороби, інші додаткові обстеження). Одиниці виміру: мг/л (міліграм в літрі) Альтернативні одиниці виміру: -
Референсні значення Результат дослідження надається в кількісному форматі. Межі визначення: 0.2-960 мг/л Результати дослідження оцінюються не залежно від статі та віку.
При підвищенні рівня СРБ доцільно провести необхідні додаткові обстеження, щоб виявити інфекційні та запальні захворювання. СРБ більше 10 мг/л частіше всього свідчить про запаленні захворювання, травму. При вірусних інфекціях, метастазах та деяких системних ревматичних захворюваннях концентрація СРБ може становити 10-30 мг/л, при бактеріальних інфекціях, загостренні деяких хронічних запальних захворювань (наприклад, ревматоїдного артриту) та ушкодженні тканин (хірургічна операція, інфаркт міокарду) - 40-100 мг/л (іноді 200 мг/л), при тяжких генералізованих інфекціях, опіках та сепсисі – до 300 мг/л і більше.
Підвищення рівня:
Інтерферуючі фактори • Підвищені показники СРБ можуть бути спостерігатися під-час інтенсивних фізичних навантаженнях, використанні оральних контрацептивів та замісній гормональній терапії, при курінні. • Хибнозанижені результати СРБ можуть бути при прийомі нестероїдних протизапальних засобів, кортикостероїдів, статинів, бета-блокаторів.
Літературні джерела
Постановка правильного діагнозу та адекватне призначення лікування залежать від повноцінності та якості обстеження. Щоб можна було коректно оцінити результати аналізів, їх краще робити у спеціальній лабораторії, де застосовуються сучасні методи дослідження. Для тестів часто використовуються зразки крові – біологічного матеріалу, склад якого є показником стану організму. СРБ аналіз ціна прийнятна за наявності у зразку білка може свідчити про запальні процеси в організмі, пошкодження тканин. У крові здорової людини реактивний білок відсутній або його рівень є досить мінімальним. Присутність у сироватці крові СРБ може бути через травму, некроз тканин, інфекції, та важкі захворювання.
За вироблення білка відповідає печінка, клітини якої таким чином реагують на потрапляння до організму збудників інфекції або ревматичних захворювань. Для активації захисних функцій організму, стимуляції імунних реакцій виробляється СРБ. Його концентрація збільшуватиметься відповідно до розвитку аутоімунного або інфекційного запалення. Аналіз на С-реактивний білок Дніпро є високочутливим показником патологічних процесів в організмі. Тест інформативний навіть на початкових стадіях захворювання, оскільки рівень СРБ одразу починає зростати. При попаданні в організм вірусу білок виробляється в незначній кількості. Бактеріальна інфекція супроводжується не тільки підвищеною температурою тіла, а й суттєвим зростанням СРБ.
Пошкодження тканин, хірургічні втручання також спричиняють підвищення білка на короткий час. Збільшення значення білка може свідчити про порушення в роботі серцево-судинної системи. Доступна вартість аналізу на СРБ дозволяє своєчасно за перших ознак порушення провести лабораторне дослідження, попередити ризик інсульту або інфаркту. Ефективним є тест при болях у суглобах, коли необхідно визначити природу захворювання для адекватного лікування. Призначаються аналізи у процесі лікування для контролю та оцінки його активності, для виявлення післяопераційних ускладнень. Розшифровкою показників займається лікар, який враховуватиме фактори, що здатні вплинути на відхилення від норми, у поєднанні з анамнезом та іншими результатами дослідження.
Як біологічний матеріал береться кров з вени. Забором у діагностичному центрі CentroLab займаються досвідчені фахівці, використовуючи одноразові інструменти. Висококваліфіковані лаборанти проведуть дослідження зразка протягом одного робочого дня. Коригування результатів тесту залежить від того, наскільки пацієнтом дотримувалися умови підготовки до здачі аналізів.
Звертатися до лабораторії можна з направленням від лікаря чи з власної ініціативи у комплексі профілактичного обстеження. У нас встановлена демократична ціна аналізу на реактивний білок, яка згідно з прайсом становить 120 гривень.