Показання для призначення:
Венозна кров.
Результат дослідження надається в кількісному форматі.
Ензиматичний колориметричний / біохімічний аналізатор AU (Beckman Coulter, США)
Клінічне значення, діагностичні особливості:
Холестерин - це жироподобна речовина, необхідна нашому організму для: створення здорових клітин (мембран еритроцитів, мембран клітин печінки, мозку (сірої та білої речовини); забезпечення процесу травлення (холестерин потрібен для вироблення жовчних кислот, які розщеплюють жир і створення жиророзчинних вітамінів (наприклад, вітаміну D); синтезу гормонів (тестостерону, естрогену, прогестерону і навіть кортизолу); синтезу вітаміну Д; роботи імунної, репродуктивної, нервової системи і в цілому, нормальної життєдіяльності організму.
Джерелами холестерину є частково продукти, які ми споживаємо (близько 20% від усієї кількості холестерину в організмі). Але основний відсоток речовини синтезується в печінці, яка відповідальна за створення 80% ендогенного холестерину. Іншими ділянками вироблення холестерину, але в дуже малій кількості є кора надниркових залоз, яєчок, яєчників та кишківник. Печінка синтезує холестерин для експорту в інші клітини, і також сприяє видаленню надлишкового холестерину з організму.
Це досягається шляхом перетворення холестерину в солі жовчі, з якої він в кінцевому підсумку і виводиться. Крім того, печінка синтезує більшість необхідних ліпопротеїдів, необхідних для транспортування холестерину по всьому організму. Оскільки холестерин переноситься через кров, але маючи жироподібну структуру не розчиняється у крові, він приєднується до білків, які діють як його носії. Комбінація білків і холестерину називається ліпопротеїдами.
З печінки холестерин, що виробляється організмом, розноситься ліпопротеїдами низької щільності (ЛПНЩ) і ліпопротеїдами особливо низької щільності (ЛПОНЩ). Ліпопротеїди високої щільності відповідальні за перенесення надлишкового холестерину від органів і тканин назад в печінку, звідки він виводиться з організму. Холестерин, що надходить з їжі, транспортується з кишечника до печінки і тканин особливим ліпопротеїдом - хіломікроном.
Коли лікарі говорять про підвищений рівень холестерину, мова йде, перш за все, про ліпопротеїди низької щільності, холестерин яких схильний до випадання в осад і осідання на стінках кровоносних судин. Внаслідок цього на них утворюються жирові відкладення - холестеринові бляшки, що знижують еластичність судин і здатні викликати закупорку артерій. Тому холестерин ЛПНЩ в розмовній мові називається «поганим» холестерином.
На противагу йому, холестерин ліпопротеїдів високої щільності, не схильний до випадання в осад, називають «хорошим», тому що він не завдає шкоди кровоносним судинам. ЛПВЩ виконують протилежну функцію - усувають і транспортують в печінку надлишковий холестерин.
Для того, щоб рівень холестерину знаходився в межах нормальної концентрації, більшості пацієнтів досить нормалізувати своє харчування, стежити за вагою, мінімізувати, а краще виключити вживання алкоголю і паління. Важливо також контролювати рівень стресу, за можливості уникаючи стресових ситуацій.
Дієта за підвищеного холестерину виключає жирне м'ясо, соуси, солодощі (випічка, шоколад, солодкі напої), субпродукти, молочні продукти з високою жирністю. У раціон потрібно включити філе курки або індички, білу рибу, знежирені сири і молоко, овочі та фрукти, каші і хліб грубого помелу.
Їжу бажано готувати відварну, тушковану або на пару, уникаючи обсмажування. Харчування має бути регулярним і складатися, як мінімум з трьох основних прийомів їжі. Важливо дотримуватися питного режиму, не допускаючи зневоднення організму.
Підтриманню здорового обміну жирів в організмі сприяють регулярні помірні фізичні навантаження, що тривають не менше 30 хвилин щодня. Під фізичними навантаженнями не обов'язково маються на увазі виснажливі тренування в залі - це може бути ходьба, плавання або гімнастика. У більшості пацієнтів з підвищеним рівнем холестерину вже є проблеми з вагою і серцево-судинною системою, тому серйозні навантаження їм протипоказані.
Пацієнтам, у яких вже діагностовано дисліпідемію, крім перерахованих вище рекомендацій, лікарі також призначають спеціальні препарати, які нормалізують рівень холестерину. Обов'язково проводиться лікування супутніх захворювань (уражень печінки, нирок і кишечника, метаболічних порушень).
Результати лабораторних досліджень не являються діагнозом. Інформацію з цього розділу не можна використовувати для самодіагностики і самолікування. Діагноз встановлює лікар, використовуючи як результати цього аналізу, так й інформацію з інших джерел (клінічна картина, історія хвороби, інші додаткові обстеження).
Одиниці виміру: ммоль/л (мілімоль на літр)
Альтернативні одиниці виміру: мг/дл (мг/дл х 0.026 = ммоль/л)
Межі визначення: 0.5 -18.0 ммоль/л
Результат дослідження надається в кількісному форматі.
Цільові показники ліпідного обміну визначаються індивідуально з урахуванням клінічних даних (групи ризику по серцево-судинним захворюванням). Оптимальні рівні ХС у сироватці крові дорослих людей, що не входять в групу ризику, не мають перевищувати 5.0 ммоль/л (<5.0 ммоль/л) (рекомендації European Society of Cardiology, 2019).
Орієнтовні референсні значення рівня Холестерину загального в сироватці крові у дітей (ммоль/л): до 5 років - жінки 2.9-5.18; чоловіки 2.95-5.25; 6-10 років - жінки 2.26-5.3; чоловіки 3.13-5.25; 11-15 років - жінки 3.21-5.2; чоловіки 3.08-5.23; 16-18 років - жінки 3.08-5.18; чоловіки 2.93-5.10.
Підвищення рівня: Зростанню концентрації холестерину в крові вище меж норми сприяють такі чинники:ожиріння (індекс маси тіла більше 30); зловживання продуктами, що містять трансжири, холестерин і жири тваринного походження; малорухливий спосіб життя; куріння і алкоголь; хвороби печінки; цукровий діабет та інші ендокринні порушення; літній вік; підвищений артеріальний тиск; інфаркти та інсульти в сімейному анамнезі.
У переважній більшості випадків підвищений рівень холестерину в крові (гіперхолестеринемія) не проявляє себе ніякими симптомами до того часу, доки через жирові бляшки не відбувається інфаркт або інсульт. Тому пацієнтам, які входять до групи ризику, важливо консультуватися з лікарем і, за необхідності, здавати аналізи на холестерин. Підвищений рівень холестерину корелює з високим ризиком розвитку атеросклерозу.
Зниження рівня: Гіпохолестеринемія, знижений рівень холестерину, також є небезпечним станом, який може виникнути за: голодування (недоїдання, суворі дієти); хвороб печінки; мальабсорбції та інших проблем з кишечником; хронічних стресів; недостатності надниркових залоз; лейкемії; гіпертиреозу; хвороби Аддісона; ревматоїдного артриту; великих опіків. Брак холестерину позначається на гормональному фоні - без нього знижується синтез кортизолу, естрогену і тестостерону. Внаслідок цього можливе погіршення когнітивних функцій, порушення в роботі ендокринної та статевої систем. Знижений рівень холестерину у вагітних сприяє передчасним пологам.
Лікарські препарати, що знижують рівень загального холестерину в крові: антибіотики (неоміцин), гіполіпідемічні засоби (ловастатин, пробукол тощо), протигрибкові препарати (кетоконазол), протипухлинні засоби (аспарагіназа).
Підвищення загального холестерину спостерігається при прийомі гіпоглікемічних засобів (карбутамід), протигрибкові препарати (миконазол), антиаритмічні засоби класу ІІІ (аміодарон).
Літературні джерела:
Існує помилкова думка, що холестерин, це шкідлива речовина, яка присутня в їжі тваринного походження, та через її вживання потрапляє до організму. Насправді холестерин не тільки міститься в продуктах, а й синтезується печінкою. Найменшою мірою у його виробленні бере участь також кишківник, яєчники, кора надниркових залоз. Жироподібна речовина є ліпофільним спиртом, та потрібна для того, щоб внутрішні системи організму нормально функціонували. Дізнатися про його рівень допомагає аналіз крові на холестерин ціна прийнятна. Істотне відхилення від норми може свідчити про порушення, що відбуваються в організмі, про збій роботи імунної або нервової системи. Холестерин є основним компонентом, що впливає на життєво важливі процеси.
За переміщення речовини кров'яним руслом відповідають ліпопротеїди – білки, пов'язані з холестерином. За щільністю вони різняться на «поганий» або «хороший» холестерин. Аналіз загальний холестерин покаже, до якого типу належать ліпопротеїдні комплекси. Ліпопротеїди низької щільності малорозчинні, здатні накопичуватися на стінках судин, тим самим формуючи атеросклеротичні бляшки. Поганий холестерин стає причиною серцево-судинних захворювань, підвищує ризик інфаркту. Якщо загальний холестерин крові покаже наявність ліпопротеїдів високої щільності, значить речовина розчиняється у печінці та виводиться з організму разом із жовчю.
Надлишок холестерину негативно позначається на загальному стані організму, призводить до порушень, накопичується в артеріях, ускладнює циркуляцію крові. Це викликає погане кровопостачання тканин та внутрішніх органів, розвиток таких захворювань, як ішемія, атеросклероз, гіпертензія. Осідаючи на стінках судин, речовина сприяє формуванню тромбу, через що може статися інфаркт чи інсульт. Біохімічний аналіз крові холестерин необхідний, якщо людина веде малорухливий спосіб життя, багато курить, вживає спиртні напої, неправильно харчується. Ці фактори підвищують його рівень у крові. Лікарі рекомендують регулярно проходити діагностичне обстеження при поганій спадковості, щоб своєчасно виявити патологію та запобігти її розвитку. Також причинами здати кров на холестерин називають такі ознаки його надлишку, як відкладення у вигляді бляшок на шкірі. Нестача «хорошого холестерину» може спричинити розлад травної системи, діабет, депресивний стан, порушення статевої функції, нездатність до зачаття.
Лабораторне дослідження важливе для запобігання ризику розвитку небезпечних захворювань. За результатами тесту лікар інтерпретує не лише кількість, а й фракцію холестерину. Як матеріал використовується венозна кров, здавання якої вимагає невеликої підготовки. Це відмова напередодні від алкоголю та жирної їжі, обмеження фізичних навантажень. Здавати біоматеріал краще за комфортних умов, у спеціалізованому центрі CentroLab, де є облаштовані новітні лабораторії, працюють висококваліфіковані фахівці. Доступна ціна аналізу на холестерин, одноразові інструменти, відсутність черг, бездоганний рівень обслуговування відвідувачів – це пропонує діагностичний комплекс. Результати тесту будуть готові наступного дня після здачі крові. Приходити до нас можна як із направленням від терапевта чи іншого спеціаліста, так і з метою профілактики.